18 Şub

VPS Nedir? VDS Nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?

VPSVirtual Private ServerPaylaşımlı Özel Sunucu

Okunuşu: Vipies

VDSVirtual Dedicated ServerPaylaşımlı Atanmış Sunucu

Okunuşu : Vidies

Ortak yanları nelerdir?

  1. Fiziksel sunucuların birden fazla kullanıcıya ayrılarak, sanallaştırılması ile oluşturulurlar.
  2. İki sanal sunucu modelinde de ortak kullanılan sistem kaynakları; CPU, RAM ve disklerdir.
  3. Kullanıcılar birbirlerinin dosyalarına normal yollar ile erişemezler.

 

Farkları nelerdir?

  1. VDSlerde her kullanıcı için ayrı işletim sistemi kurulmaktadır. VPS‘lerde ise, ana sunucunun işletim sistemindeki kernel birdir ve kullanıcılar ana işletim sisteminin kaynaklarını kullanırlar. Şayet VPSda ana işletim sistemi, Windows 2012 r2 ise, kullanıcılara açılan VPSlarda Windows 2012 R2 olmak zorundadır. Bu yüzden VDSlardaki özgürlük, VPSlara göre daha fazladır.
  2. VDS kullanıcılarına sistem kaynakları direkt atanır. (Allocate) Dedicated ibaresinin içinde geçmesi de bu yüzdendir. Atanan kaynakları garantili olarak kullanabilirsiniz. VPSlarda ise sistem kaynakları direkt olarak tahsis edilmemiştir. Örneğin; 32 GB ramli bir sunucu, 1 GB rame sahip olan 40 kişiye paylaştırılabilir. Havuz mantığı ile çalışmaktadırlar.
  3. Normal yollarla kullanıcıların birbirlerinin dosyalarına erişebilmesi VPSlarda mümkün olmasa da hackerlar tarafından veri trafiği sniff edilebilmektedir. Ancak VDSlarda farklı işletim sistemleri kurulu olduğundan hacklenme olasılığı fiziksel sunucularla aynıdır.
  4. VPS sanal sunucular, birbirinden yazılımsal olarak izole edilirken, VDS sanal sunucular donanımsal olarak birbirlerinden izole edilmektedir.

 

http://www.servetr.com üzerinden Sunucu Çözümleri başlığı altında VPS ya da VDS paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Share this

Leave a reply