18 Şub

Hosting Nedir? VPS Nedir? VDS Nedir?

Hosting nedir ?

Bir web sitesinde yayınlanacak resim, yazı, video ve benzeri bilgilerin yüksek internet hızına sahip bir bilgisayarda tutulmasına Hosting (web barındırma hizmeti) denir. Bu bilgisayarlar bir çok kullanıcıya aynı anda ve hızlı bir şekilde hizmet verebilmek için yüksek kaynaklara ve internet bağlantısına sahiptir. Bu özel bilgisayarlara ise server ( sunucu ) ismi verilmiştir.

Temel dosyalar Web’e Dosya Aktarım Protokolü (FTP) veya bir kullanıcı web arayüzü üzerinden hosting platformuna yüklenmektedir. Web hosting kesinlikle çok kapsamlı bir terim olmakla birlikte bloğumuzda anlatılanlar tamamen temek düzeydedir.

VPS Hosting nedir?

Virtual Private Server ( Sanal kişisel sunucu ) sanallaştırılmış bir sunucudur. Bu sanallaştırılmış sunucular fiziksel sunucuların özelliklerini paylaşırlar. Bu paylaşım virtualization programları ile gerçekleşir. Örneğin 1 TB disk kapasitesine sahip bir sunucudan 250 gb disk kapasitesine sahip 4 adet VPS sunucu kurabilirsiniz. Bu VPS sunucuları bir birinden tamamen bağımsızdırlar ve ayrı ayrı zamanlarda açılıp kapatılabilirler.

 

VDS Hosting nedir?

Virtual Dedicated Server (Sanal Atanmış Sunucu) sanallaştırılmış bir sunucudur. Günümüzde gelişmiş bilgisayarların olmasından faydalınarak, bir fiziksel bilgisayarın içine sanallaştırma yazılımları ya da donanımları ile birden fazla sanal bilgisayar kurulması ile inşa edilmiş yapıya denmektedir. Bu sayede tek bir fiziksel sunucu üzerinde birkaç farklı sanallaştırılmış işletim sistemi çalıştırılabilmektedir. Bu sayede işletim sistemi; başka bir kullanıcı ya da web sitesi ile paylaşılmadığı sürece, diğer kullanıcılar sizin dosyalarınıza erişememektedir.

VDS terimi sunucuların fiziksel bileşenlerinin (Ram, İşlemci ve Disk gibi) paketlerde belirtildiği kadarı ile direkt kullanıcıya tahsis edilmesi ile ön plana çıkmıştır. Bu da VPS e göre daha hızlı bağlantı performans ve depolama alanı sağlamaktadır. Yüksek veri trafiğine sahip web siteleri, streaming sunucuları veya oyun serverleri için VDS sunucu tavsiye edilir.

Daha güncel ve stabil bir teknoloji olan Cloud sistemleri yine blogumuzda bulabilirsiniz.

İyi bloglar.

Share this

Comments (2)

Bulut Sunucu
06/05/2016 Reply

Çok teşekkür ederim, çok güzel yazmışsınız hocam

    admin
    16/05/2016 Reply

    Beğeninizi kazanmak mutluluk verici. İyi bloglar.

Leave a reply