18 Şub

Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?

Alan adı transferi (Domain Transferi) nasıl yapılır?

Alan adı transferini anlatmadan önce, alan adınızın az 1 hafta daha tescil süresi olduğunu, son 6 ay içerisinde başka bir yerden yine transfer edilmediğini ya da tescil etmediğinizi varsayıyoruz. (Bu süreç bazı firmalarda 3 aydır.)

Madde madde alan adı transferi :

  1. İlk olarak eski firmanızdan ya da firmanızın domain kontrol panelinden EPP / Onay kodunu almalısınız. Bu kod yabancı firmalarda “Domain Secret” olarak geçebilmektedir.
  2. Domain kilidiniz açık ise kapalı duruma getirmelisiniz. Domain kilidiniz açıkken alan adınızı transfer edemezsiniz. Yurt dışı firmalarda Domain lock olarak geçen bu tanım için kapalı durum OFF olmalıdır. Alan adınıza whois.sc gibi sitelerden ya da linux işletim sistemiyle whois alanadiniz.com şeklinde whois attığınızda domain lock : Active ya da Ok olarak gözüküyorsa, işlemi doğru yaptığınız anlamına gelir.
  3. İşlemlerinizi tamamladıktan sonra 3. kısım olarak https://www.servetr.com/whmcs/cart.php?a=add&domain=transfer linkine giderek alan adınızı ve EPP (Onay kodu)nuzu yazınız.
  4. Servetr.com da işleminizi tamamladıktan sonra domainin (alan adının) whoisinde gözüken yetkili kişinin adresine onay emaili gönderilecektir. Gelen onay emailini onaylayarak (Approve) işlemi tamamlayabilirsiniz.
  5. Onaylama işleminin ardından iki tescil firması arasındaki süreç 1 haftayı bulabilmektedir.
Share this

Leave a reply