Alan adı transferi nasıl yapılır?

Alan adı transferi nasıl yapılır?


Alan adı transferi başka bir deyişle domain transferi gerçekleştirmek için yapılması gereken işlem sırası aşağıdaki gibidir:

  1. Domaini transfer etmeden önce, domain tescil tarihinin en az 6 ay süre zarfını doldurmuş olduğundan emin olun. Birçok ICANN registrant yeni tescil edilmiş ya da yine 6 ay içinde başka bir firmadan transferi gerçekleşmiş domainler için transfer izni vermemektedir. (Bu kural bazı firmalarda değişiklik gösterebilmektedir.)
  2. Eski firmanızda, domain lock (alan adı kilidi) ni off duruma getiriniz.
  3. Alan adınız için gizlilik koruması (privacy protection) var ise deaktif duruma getiriniz. Alan adınıza kimlik sorgulaması (whois) attığınızda domain yetkilisinin gerçek emaili görünmelidir.
  4. EPP (domain authorization code) alan adınızı başka bir firmaya transfer etmek için gerekli olan koddur. Bu kodu eski firmanızda kontrol panelinde görebilirsiniz. Domain Secret Code olarak ta geçmektedir. Ardından http://www.servetr.com/transfer-domain adresine girerek, alan adınızı kontrol ediniz. "Tebrikler, devam etmek için tıklayınız!" diye bir mesaj alıyorsanız, yukarıdaki maddeleri başarıyla gerçekleştirmişsinizdir.
  5. Servetr.com panelinde ödemeyi gerçekleştirip, transfer kodunu girdikten sonra domain whoisinde kayıtlı olan email adresine bu işlemi onaylayıp, onaylamadığınızı sorgulayan bir mail alacaksınız. Onayla işlemini gerçekleştirdikten sonra 3 ila 7 gün içerisinde alan adınız firmamıza transfer edilmiş olacaktır.

Sık kullanılanlara ekle  Sık kullanılanlara ekle    Bu dökümanı yazdır  Bu dökümanı yazdır

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Powered by WHMCompleteSolution